Wednesday, February 16, 2011

Hurry! Get Children's Clothes Cheap or FREE for a limited time from Gilt City

I LOVE FREE CLOTHES!
So would you like to get a nice piece of clothing free or really cheap for your child or a child you know? Heres how..

First sign up for an account at Gilt City. Once you create your account, click to refer 10 friends. l to 10 email addresses but none of your friends will need to confirm the emails. After sending to 10 friends you get $10 Credit INSTANTLY!

Then sign Up for an account at Gaggle of Chicks or sign in if you already have an account. If you are a new member of Gaggle of Chicks you will get a $10 credit which you can use later :)
After you sign up at Gaggle of Chicks, you'll see a box at the top right of the page that says "Gaggle of Chicks Exclusive Gilt Children's Clearance Sale 80% Off + Free Shipping". Click on the 'Shop Now' button to enter Gilt and shop their Children's deals. You get FREE Shipping when you go through that link on Gaggle of Chicks, and you will not use any gaggle of chicks credits so you can use those later to get something on there extremely cheap or FREE!

To get FREE items, select items $10 or less. They may be sold out of FREE items, but there are some awesome deals that you can get for just a few dollars. When you get to check out, select your $10 Credit - Shipping will be FREE since you went through the shop now button at Gaggle of Chicks.


I just got this adorable tank top in size 2t absolutely free :D

Monday, February 14, 2011

A Tutorial on Listia

Thought I should do a tutorial on my favorite auction site :)


Part 1 (how to list an auction)

Part 2 (how to bid on an auction)
Coming up


Have fun!
TCF



Sunday, February 13, 2011

Amazon Deal ~ 30% Unilever products (Ax, Suave, Vaseline and more)

In order to get 30% here is what you need to do.

First choose a product from this page Unilever

Once you have chosen your product click subscribe and save this will save you 15% and you can unsubscribe after they mail it to you. Just make a mental note that after you get the item you need to unsubscribe unless you dont want to, it is handy to get shampoo every month without having to go to the store.

When you go to check out apply the code TCR5JU6H this will get you an additional 15% off.

Shipping is free due to the subscribe and so there you go easy, and great priced shampoo, condition, body wash ect.


Happy shopping

Amazon Deal ~ Buy a UDraw for Wii and get a Game Free choose from Pictionary and Dood's Big Adventure



Right now on amazon.com if you buy a UDraw for your Wii, which is on sale right now for $65.52 with free shipping you can choose 1 of 2 games to get for free (a $29 value)

Choose from either the classic game of Pictionary or Dood's Big Adventure, see below for descriptions of the games :D







  • Udraw Tablet Required to Play, Draw a line through Dood and create a trampoline to bounce him through the level. Use ink to flick at enemies and break through walls.
  • Roly Poly, Use the motion-control feature to roll Dood through the level by tilting the uDraw GameTablet.
  • Bubble Trouble, Carefully guide Dood through the level by using the Stylus. Don?t touch the sides and watch out for sharp object or it?s doom for Dood
  • Fan Frenzy, Move the Stylus around Dood who?s been blown up like a balloon. Blow him around the level. The harder you press, the harder the fan blows
  • Unlock New Things to Customize, Getting through the levels quickly, defeating bad guys and collecting coins earn you star points. Use your stars to purchase more doodads, Balloonimals, and Magic Canvases to make your own.



  • The newest way to play Pictionary! Over 3,000 clues. Draw with several drawing styles, shape tools and colors. 3 Game Modes, Pictionary game show, Pictionary Mania, & Free Draw.
  • Pictionary, Be contestants on the Pictionary game show with new drawing tools, new Adult and Junior clues, and a 3D game board.
  • Pictionary Mania, Experience Pictionary like never before. Instead of categories, each square represents exciting draw modes, some only available on the Wii.
  • Free Draw, Embrace your creativity with your own drawings that you can share in Slideshow mode.
  • Udraw Tablet Required to Play Game

Saturday, February 12, 2011

PTF- A Guide to earning money through the coolest pay to do offers site.

Earlier I posted on the facebook page about paidthefastest.com which happens to be my all time favorite paid to do offers site. For the next two hours I was answering IMs about it and found myself copy and pasting answers. I decided to save myself time and to help you all out I would make a little tutorial to get you started.


Part 1


Part 2


Click here to get ccleaner which I use to clean cache easier without being logged out :)

So come join now :D

I hope that helped ya'll feel free to comment with questions.

Peace and Joy,
TCF

Friday, February 11, 2011

Shop and Save on Groceries with Amazon.com

Pre-warning: You may be able to get better deals via coupons, and sales at stores. This post is just to show some awesome deals, and show some great stock and save deals.

Do you earn amazon GCs? If you dont check out my how to earn money page it has tons of ideas on how to earn amazon cards easily, if you think I have no use for amazon GCs I'm here to tell you that your probably wrong. Amazon is a plethora of deals, including groceries. A few tips when shopping on amazon for groceries.

1. Buy in bulk and check to make sure its worth it. Determine if its a good price use this equation Price of item/number of product your getting = price of one product take the price per product and compare will you get cheaper at the store? Is the price at the store still cheaper after the cost of time to shop, and cost of gas to get there? If it cost less its a good deal.

2. Take advantage of the subscribe and save, and then 3 days after it ships, or when you get your item just cancel the subscription. Then you get the subscription price (which is cheaper) or keep it if its something you buy regularly anyway.

3. Get amazon prime, if your a student with an edu address you can get it free for a year, if not try the trial for 3 months, or the mom trial for three months. Its a great thing to have cause you get free 2 day shipping...


So what can I buy?

You could be surprised pretty much anything that is non-perishable can be found on amazon.

What kind of dea

ls are there?

Well that my friends is what Im about to show you, keep in mind all the prices I list are with the subscribe and save I mentioned earlier.

And thus Alice jumped into the Rabbit hole and oh what she did find, prices low, and items large, and oh the deals did fly..


Kraft Macaroni and Cheese, 7.25- Ounce Boxes (Pack of 24) - $17.66 (with subsibe and save)

Price per Box

$17.66/24= $0.74 per box with free shipping




Fruity Pebbles Cereal, 11-Ounce Boxes (Pack of 4) - $7.16 (with subscribe and save)

Price per box

$7.16/4=$1.79 per box with free shipping





Pop Secret Extra Butter Flavor, Microwavable Popcorn, 10-Count, 35-Ounce Box (Pack of 2) - 10.01(with subscribe and save)

Price per box

$10.01/2=$5.00 per box with free shipping

Which is about 50 cents a pack :)




Keep an eye out I will be adding more as I find it.

Happy Shopping,

TCF

Wednesday, February 9, 2011

And the winner is...

Drum roll please....

Valerie Peace! Congrats Valerie I will be emailing you to get your information to send to nomoreracks so you can get your prize :)

Have a great day yall and remember just by following you are entered to win and amazon GC, follow by email to increase the amount if the GC.

Peace and Joy,
TCF