Friday, February 11, 2011

Shop and Save on Groceries with

Pre-warning: You may be able to get better deals via coupons, and sales at stores. This post is just to show some awesome deals, and show some great stock and save deals.

Do you earn amazon GCs? If you dont check out my how to earn money page it has tons of ideas on how to earn amazon cards easily, if you think I have no use for amazon GCs I'm here to tell you that your probably wrong. Amazon is a plethora of deals, including groceries. A few tips when shopping on amazon for groceries.

1. Buy in bulk and check to make sure its worth it. Determine if its a good price use this equation Price of item/number of product your getting = price of one product take the price per product and compare will you get cheaper at the store? Is the price at the store still cheaper after the cost of time to shop, and cost of gas to get there? If it cost less its a good deal.

2. Take advantage of the subscribe and save, and then 3 days after it ships, or when you get your item just cancel the subscription. Then you get the subscription price (which is cheaper) or keep it if its something you buy regularly anyway.

3. Get amazon prime, if your a student with an edu address you can get it free for a year, if not try the trial for 3 months, or the mom trial for three months. Its a great thing to have cause you get free 2 day shipping...

So what can I buy?

You could be surprised pretty much anything that is non-perishable can be found on amazon.

What kind of dea

ls are there?

Well that my friends is what Im about to show you, keep in mind all the prices I list are with the subscribe and save I mentioned earlier.

And thus Alice jumped into the Rabbit hole and oh what she did find, prices low, and items large, and oh the deals did fly..

Kraft Macaroni and Cheese, 7.25- Ounce Boxes (Pack of 24) - $17.66 (with subsibe and save)

Price per Box

$17.66/24= $0.74 per box with free shipping

Fruity Pebbles Cereal, 11-Ounce Boxes (Pack of 4) - $7.16 (with subscribe and save)

Price per box

$7.16/4=$1.79 per box with free shipping

Pop Secret Extra Butter Flavor, Microwavable Popcorn, 10-Count, 35-Ounce Box (Pack of 2) - 10.01(with subscribe and save)

Price per box

$10.01/2=$5.00 per box with free shipping

Which is about 50 cents a pack :)

Keep an eye out I will be adding more as I find it.

Happy Shopping,



Post a Comment